Vice Minister

 

Academic Background
  • Jan. 2002 Ph.D in Resource Economics, University of Hull (UK)
  • Jul. 1995 MSc in Fisheries Policy, University of Hull (UK)
  • Feb. 1987 Bachelor’s degree in Fisheries Management, Busan National Fisheries University
    (currently Pukyoung National University), Korea
  • Feb. 1980 Hamyang High School
Career
  • May. 2015 ~ Jun. 2016 President of the National Institute of Fisheries Science (NIFS) of Korea
  • May. 2013 Deputy Minister for Fisheries Policy, Ministry of Oceans and Fisheries (MOF)
  • Feb. 2012 Director General for Overseas Fisheries Cooperation Bureau, Ministry for Food,
    Agriculture, Forestry and Fisheries (MIFAFF)
  • Feb. 2011 Trained at Institute of Foreign Affairs and National Security of Korea
  • Feb. 2010 Director General for Fisheries Policy Bureau, Ministry of Food, Agriculture, Forestry
    and Fisheries (MIFAFF)
  • Feb. 2009 Director General for Fisheries Resources Bureau, Ministry of Food, Agriculture,
    Forestry and Fisheries (MIFAFF)
  • Aug. 2007 Visiting Officer at the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), USA
  • Jul. 2007 Director of East Sea Fisheries Research Center, National Fisheries Research and
    Development Institute
  • Feb. 2007 Director of Fisheries Policy Division, Ministry of Maritime Affairs and Fisheries (MOMAF)
  • Nov. 2005 Director of Aquaculture Development Division, Ministry of Maritime Affairs and Fisheries (MOMAF)
  • Nov. 2004 Director of Distant Water Fisheries Division, Ministry of Maritime Affairs and Fisheries (MOMAF)
  • Mar. 2003 Director of Resource Management Division, Ministry of Maritime Affairs and Fisheries (MOMAF)
  • Sep. 2001 Fisheries Officer at the Korean Embassy to France
  • Feb. 1999 Visiting Officer at the Organization of Economic Cooperation and Development (OECD) Secretariat
  • Aug. 1996 Senior Deputy Director of International Cooperation Bureau, Ministry of Maritime Affairs and Fisheries (MOMAF)
  • Jun. 1993 Deputy Director of Fisheries Promotion Bureau, Fisheries Agency
  • Jan. 1992 Deputy Director of Inspection Division of National Fisheries Inspection Office, Fisheries Agency
  • Jan. 1990 Trained at Korea National Defense University
  • May. 1988 Deputy Director of Planning and Management of National Fisheries Promotion Institute of Fisheries Agency
  • May. 1987 Passed the 22nd National Public Administration Exam
Awards and decorations
  • 2004 Service Merit Medal
  • 2015 Order of Service Merit (Red Stripes)